#kompendium

Wełna merino – ciepłe swetry i czapki polskiej marki

Jak wiecie, zanim wprowadzę nowy produkt czy materiał do Natuli, to porządnie się przygotowuję. Nie inaczej było w tym przypadku! Odkąd w zeszłym roku pojawił się płaszcz z wełny z recyklingu, tak zaczęłyście zadawać więcej pytań o kolejne wełniane produkty. Poszukiwania sprawdzonego źródła trwały wiele miesięcy, pochłonęły nieudane próby, ale zakończyły się sukcesem!  Teraz z czystym sercem mogę Wam powiedzieć: mamy to!

Wełna merino, którą znajdziecie w naszym sklepie pochodzi z hodowli, gdzie nie stosuje się mulesingu, a sama przędza ma certyfikat RWS (Responsible Wool Standard). Nadaje się go hodowcom dbającym o zwierzaki przez całą długość ich życia, a pozyskanie wełny odbywa się w sposób humanitarny. 

Wełna od owiec merynosowych

Zależało mi też na właściwościach wełny. Tę od owiec merino można nosić przez 365 dni w roku! Nie straszne jej chłód, wiatr, kapryśny deszcz czy śnieg, ale także mocne słońce, ani klimatyzowane biuro. Dlaczego? A to już wynika ze specyfiki zwierząt, które zamieszkują górzyste tereny, przez co muszą dostosowywać się do zmiennych warunków atmosferycznych. Zapewnia im ciepło podczas siarczystych mrozów i dba o ich komfort, gdy temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza. Nie dziwię się, więc że to jedna z najbardziej cenionych na świecie wełen. I, że zawdzięczamy jej wiele dobrego w temacie użyteczności ubrań do których jest wykorzystywana! Przekonajcie się o tym ♡

Justyna w czapce Merynoska wykonanej w 100% wełny Merino

 

Wełna z merynosów wolna od mulesingu

Poszukiwania natulowej wełny były długie i wymagały gimnastyki. A to wszystko dlatego, że zależało mi na pozyskaniu odpowiedniego włókna. I udało się – mam wełnę mulesing free. Ale na pewno zastanawiasz się, co to mulesing? Jest to bolesna metoda walki z insektami, w której wycina się fałdy skóry, aby się w nich nie zagnieżdżały. Ta praktyka ma na celu zapobieganie rozrastania się wełny w tylnych częściach ciała owiec, po to, by uchronić je przed infekcjami i muszycami. Dobro zwierząt jest dla mnie bardzo ważne! Dlatego wybrałam hodowle, gdzie owce są traktowane z troską i strzyżone z największą ostrożnością oraz łagodnością. Co więcej, runo owieczek utrzymane jest w dobrej kondycji.

Merino nie gryzie 

Zapewne obawiasz się, że taka „prawdziwa” wełna gryzie i jest nieprzyjemna dla skóry. Ze względu na wyjątkowo cienkie i elastyczne włókna wełna merynosów jest bardzo miła w dotyku. Włókna są gładkie, dzięki czemu nie drapią i nie podrażniają skóry. Jej delikatność sprawia, że polecana jest nawet dzieciom. W odróżnieniu od innych gatunków, wełna merino jest też wyjątkowo lekka, przy zachowaniu doskonałych właściwości termoregulacyjnych.

Pssst… nie martw się też o swoją fryzurę czy bezpieczeństwo włosów – nie elektryzuje ich!

Termoregulacyjne właściwości wełny z merynosa

Ze względu na pochodzenie owiec runo musi zapewniać odpowiednią termoizolację zarówno w ekstremalnie niskich, jak i wysokich temperaturach. Odpowiada za nią specyficzna budowa włókna. Sprawia ona, że między włóknami tworzą się przestrzenie wypełnione powietrzem. To one pełnią rolę izolatora: regulują temperaturę, nie pozwalając na przegrzanie i skutecznie chroniąc od zimna oraz wiatru. Włókno składa się z łusek, dzięki czemu powietrze może swobodnie przez nie wędrować. A zatem merino jest równocześnie materiałem wyjątkowo przewiewnym.  To w praktyce oznacza, że nadaje się do noszenia przez caluteńki rok! Dostosowuje się do temperatury otoczenia: ogrzeje Cię w mroźniejsze dni, a w pomieszczeniach czy gdy temperatura nie jest jeszcze taka zła będzie oddychał. W nim nie spocisz się tak jak w akrylowym ubraniu. 

Przyjazna dla skóry!

Która to już supermoc? 😉 Wełna merino (merino wool) posiada również doskonałe właściwości higroskopijne. Może wchłaniać wodę z otoczenia i z ciała bez uczucia wilgoci. Posiada też zdolność do odpychania nadmiaru wody i uwalniania jej do otoczenia. Dzięki temu jest bardzo higieniczna. 

Odprowadzanie wilgoci zapobiega rozwojowi bakterii i pozostawia materiał świeżym, wolnym od nieprzyjemnych zapachów. Włókna pokryte są lanoliną, która odpycha wodę i pot i nie pozwala na ich trwałe osiadanie. Brzmi dobrze prawda? A to jeszcze nie wszystko!

Przy produkcji naszej włoskiej przędzy do swetra Wełnoczuły i czapki Merynoska nie zostały zastosowane środki chemiczne z chlorem. Natulowe produkty są więc bezpieczne dla skóry.

Marysia w swetrze Wełnoczuły ze 100% wełny merino

Z ekologią pod rękę 

Jak większość włókien naturalnych, merino posiada naturalny filtr UPF (minimum 50). Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że ubrania chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV i UPF jest właśnie wskaźnikiem to obrazującym.

Wełna jako włókno naturalne jest też w pełni biodegradowalne. Nie zostawi więc po sobie śladu na Ziemi, gdy już będzie trzeba się z nią pożegnać. Dodatkowo uwalnia do ziemi wartościowe składniki odżywcze. 

Jeśli z praniem Wam nie po drodze i wolicie ten czas poświęcić na coś innego – ubrania i dodatki z wełny merino są dla Was stworzone! Nie musi być ona często prana; zużywa więc mniej wody i środków do prania. Dlaczego tak się dzieje? Wdzięczni możemy być strukturze włókna, która nie przyjmuje brzydkich zapachów i jest odporna na brud. I tu dochodzimy do prostego rozwiązania: swoje czapki i swetry z wełny merynosa wietrz, a pierz tylko, gdy pojawią się na nich plamy. 

I żyli długo, i szczęśliwie

Owieczki są zadbane – to już wiecie. W Natuli staramy się świadomie wybierać współpracowników. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca do dziania naszej twórczości, więc cieszymy się ogromnie, że trafiliśmy na rzemieślników, którzy są ekspertami w swoim fachu! A dodatkowo mają podobne spojrzenie na świat i podzielają nasze wartości. To rodzinna dziewiarnia troszcząca się o swoich pracowników. Nad całym procesem czuwa Pani Beatka, która rozpisując programy do dziergania zwraca uwagę na to, by dbać o surowiec i minimalizować odpadki. Niektóre czynności jak łączenie swetra ze ściągaczem wykonywane jest ręcznie, dzięki czemu ładnie się układa i jest niewidoczne.  

Ty możesz cieszyć się wysokiej jakości produktem przez wiele lat! Wełna merino jest bowiem dużo bardziej odporna na wyciąganie i odkształcanie niż inne rodzaje wełny. A to dzięki większej elastyczności włókien! Poza tym cechuje ją odporność na upływający czas i związane z nim degradacje. A gdy dobiegnie już końca jej żywot – po prostu rozłoży się, nie zostawiając ani śladu na Ziemi.

Czapka Merynoska: Natula
Marynarka Mistrzyni: Natula

Jak dbać o wełnę merino?

Na początek ważna informacja: nie elektryzuje się, przez co nie przyciąga kurzu. Dodatkowo, jej właściwości hydrofobowe powodują, że zanieczyszczenia wchłaniają się dużo wolniej. Zatem do utrzymania świeżości wystarczy wietrzenie; wełna naturalnie odda zapachy.

To naprawdę nie jest kosmiczna sprawa, ale obchodź się z nią delikatnie. Przygotowałam dla Ciebie małą listę zasad, jeśli już trzeba sięgnąć po pranie 😉

  1. Sweter i czapkę pierz ręcznie, bo może im zaszkodzić nie tylko temperatura, ale także wirowanie pralki. Temperatura powinna wynosić nie więcej niż 30 stopni.
  2. Nie stosuj wybielaczy, ani innych środków chemicznych.
  3. Wybieraj ekologiczne, delikatne płyny do pielęgnacji tkanin (najlepiej dedykowane wełnie).
  4. Nie wykręcaj i nie wyżymaj!
  5. Susz na płasko. Tak też przechowuj – nie wieszaj na wieszaku!
  6. Prasuj tylko na niskiej temperaturze, bez użycia pary.  

Wełna merino może Ci naprawdę długo służyć! Mam nadzieję, że ten przewodnik przekona Cię do niej i z czystym sercem wprowadzisz ją do swojej szafy 🙂 Przyjemnego noszenia najlepszej wełenki na świecie ♡

🙂

 

 

 

 

4 thoughts on “Wełna merino – ciepłe swetry i czapki polskiej marki

  1. Daria pisze:

    Świetny artykuł. Dużo wiedzy, która aż zachęca do zainteresowania się czapką, tudzież kardiganem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *